Quiko Vitamin A-D-E-C for Pet Birds, 100 ml

High-quality vitamin supplement

€ 14,89

(€ 148,90 / l, Price shown includes 23% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 100 ml

In stock from October 21

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Tuesday, 27 October

Ireland: Free standard delivery from € 87,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Balanced formulation
  • Before the breeding season
  • After treatment for coccidia

Frequently bought together with Versele Laga Premium Tropical Finches, 800g

Quiko Vitamin A-D-E-C for Pet Birds, 100 ml € 14,89 (€ 148,90 / l)
Versele Laga Premium Tropical Finches, 800g € 10,19 (€ 12,74 / kg)
Total price: € 25,08
Description

This liquid multi-vitamin supplement contains an optimal supply of vitamins A, D, E and C for ornamental pet birds.

  • To prepare for the breeding season
  • After coccidia treatments
  • Optimum vitamin A content to support white-grounded birds with a recessive factor
  • Resealable - stays fresh for a long time

Feeding recommendation:

  • Add 5 ml of the supplement to 1 kg of Quiko Egg Food or 1 L drinking water 3 times a week. Double the dosage if necessary.
Item no.: QUO-200145
Content: 100 ml
EAN: 4019181201454
Manufacturer No.: ART06345
Brands: Quiko
Storage Information: Store in a cool, dry place.
Bird Species: Budgie, Parakeet, Canary, Finches, Cockatoo, Pygmy parrot, Parrot, Macaw, Exotic birds
Animal Feed Declaration: Supplementary feed
General Information: Shake well before use.
Compostion

1.2-propanediol, Sorbitol, Sodium citrate, Sodium chloride

Components

Analytical constituents

Components
Rohprotein 0 %
Crude fat 16 %
Rohfaser 0 %
Rohöle und -fette 0 %
Crude ash 2,4 %
Moisture 55 %

Nutritional and physiological additives

Components per 1 kg
Vitamin A 50.000.000 IU
Vitamin D3 200.000 IU
Vitamin E 50.000 mg
Vitamin C 110.000 mg

Technological additive

Components
Antioxidant
Preservative
Related products
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Ardapcare, Franzstraße 95, 46395, Bocholt, Germany, ardapcare.com

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Quiko Vitamin A-D-E-C for Pet Birds