Betty's Landhausküche Cat Treats - Meat Rolls Chicken & Rabbit, 50 g

Meaty delights for your cat

€ 3,79

(€ 75,80 / kg, Price shown includes 23% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 50 g

In stock

Delivery by Friday, 09 October if you order by Sunday at 23:59.

Ireland: Free standard delivery from € 87,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Complementary cat food
  • 85% meat content
  • Grain-free

Frequently bought together with Betty's Landhausküche Wet Cat Food in Pouch - Chicken with Borage Oil, 100 g

Betty's Landhausküche Cat Treats - Meat Rolls Chicken & Rabbit, 50 g € 3,79 (€ 75,80 / kg)
Betty's Landhausküche Wet Cat Food in Pouch - Chicken with Borage Oil, 100 g € 2,99 (€ 29,90 / kg)
Total price: € 6,78
Description

Discover the delicious cat treats from Betty’s Landhausküche - the perfect reward for your feline companion! Whether served as an everyday treat or a special moment of affection, these treats combine quality chicken and rabbit to deliver rich flavour and pure enjoyment to your cat.

What makes Betty's Landhausküche Meat Rolls Chicken & Rabbit so special?

  • Premium complementary feed for cats of all life stages.
  • Ideal as an everyday snack, interactive play reward, training motivation, and a great way to strengthen your bond.
  • Formulated with high-quality ingredients in trusted country-kitchen quality for excellent palatability and digestive tolerance.
  • 55% meat content (chicken & rabbit).
  • Enriched with borage oil to support coat condition and vitality.
  • Gently cooked to preserve essential nutrients and flavour.
  • Grain-free formulation.
  • Free from artificial colourings, preservatives, and added sugars.
  • Produced without genetic engineering or animal testing.

Feeding Guidelines:

Cat Weight Recommended Daily Quantity
3 – 4 kg 10 – 15 pieces
5 – 6 kg 16 – 21 pieces
7 – 8 kg 21 – 26 pieces

Make sure your cat has free access to fresh drinking water at all times. Reduce main meal portions accordingly to maintain a healthy body weight.

Item no.: BLK-10400024
Content: 50 g
EAN: 4250321827466
Manufacturer No.: 10400024
Brands: Betty's Landhausküche
Type of Snack for Cats: Soft snack
Animal Feed Declaration: Supplementary feed
Product Properties: Free from colours, Non-GMO, Preservative-free, Free from artificial colours, Free from added sugar, Grain-free
General Information: The actual feeding amount depends on your pet’s age, activity level and breed., Provide free access to water.
Compostion

80 % Chicken, 5 % Rabbit meat, Psyllium husks, Minerals, 0,5 % Borage oil

Components

Technological additive

Components per kg
Lactic acid 1a270 5.000 mg

Analytical constituents

Components per kg
Crude protein 36 %
Crude fibre 1 %
Crude oils and fats 25 %
Crude ash 5,5 %
Moisture 27 %
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Soultec Petcare GmbH, Edisonstr. 11, 84453, Mühldorf a.Inn, Germany, www.bettys-landhauskueche.de

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Betty's Landhausküche Cat Treats - Meat Rolls Chicken & Rabbit