Kattovit Urinary Wet Food Pouch - Salmon, 85 g

High-quality complete food for cats with special requirements for urinary tract nutrition

€ 1,49

(€ 17,53 / kg, Price shown includes 23% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 85 g

In stock

Delivery by Friday, 09 October if you order by Sunday at 23:59.

Ireland: Free standard delivery from € 87,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Delicious recipe with salmon
  • Supports urinary tract wellbeing
  • Highly digestible

Frequently bought together with Kattovit Urinary Wet Food Pouch - Turkey, 85 g

Kattovit Urinary Wet Food Pouch - Salmon, 85 g € 1,49 (€ 17,53 / kg)
Kattovit Urinary Wet Food Pouch - Turkey, 85 g € 1,49 (€ 17,53 / kg)
Total price: € 2,98
Description

This high-quality cat food with flavourful salmon meets current nutritional standards and is specially formulated for adult cats with specific urinary nutrition requirements. The balanced recipe is designed to support urinary tract wellbeing and contributes to the general well-being of your cat.

  • Complete dietetic feed for adult cats
  • Developed for cats with specific urinary nutrition requirements
  • Formulated to support an appropriate urinary pH as part of a balanced diet
  • Formulated with essential amino acids and balanced minerals
  • Reduced magnesium content
  • High energy density
  • High digestibility
  • With salmon

Feeding Recommendation:

  • It is recommended that a veterinarian's opinion be sought before use or before extending the period of use.
  • Recommended period of use: Initially up to 6 months.
  • Daily feeding amount for a 3 kg cat: approx. 2 pouches
  • Daily feeding amount for a 4 kg cat: approx. 2 to 3 pouches
  • Daily feeding amount for a 5 kg cat: 3 pouches
  • Individual requirements may vary by age, activity level, living conditions, and breed.
  • Ensure fresh drinking water is available at all times.
Item no.: KTV-181132
Content: 85 g
EAN: 4000158772305
Manufacturer No.: 181132
Brands: Kattovit
Animal Feed Declaration: Complete feed
Product Properties: Free from colours
Phase of Life: Adult
Area of Application - Animal: Bladder & urinary stones
General Information: Colour may differ from the original image
Compostion

Meat and animal by-products, Fish and fish by-products (5 % Salmon), Vegetable by-products, Cereals, Minerals (0,45 % Calcium sulfate)

Components

Analytical constituents

Components per serving (100 g)
Crude protein 9 %
Fat Content 4 %
Crude fibre 0,5 %
Rohöle und -fette 0 %
Crude ash 2 %
Moisture content 80 %
Calcium 0,15 %
Phosphorus 0,12 %
Sodium 0,09 %
Magnesium 0,02 %
Potassium 0,15 %
Calorific Value 87 kcal

Nutritional and physiological additives

Components per serving (1 kg)
Vitamin A 1.040 IU
Vitamin D3 125 IU
Vitamin E 20 mg
Iron sulphate, monohydrate 40 mg
Zinc 27 mg
Copper(II) Sulphate Pentahydrate 1,2 mg
Manganese (II) sulphate monohydrate 1 mg
Iodine 0,6 mg
Taurine 580 mg
DL-Methionine 1,2 mg
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Finnern GmbH & Co. KG, Bahnhofstr. 11, 27283, Verden/Aller, Germany, www.finnern.de

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Kattovit Urinary Wet Food Pouch - Salmon

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder