Lucky Lou Lifestage Adult Poultry & Insects, 300 g

Delicious wet food with poultry and insects

€ 3,79

(€ 12,63 / kg, Price shown includes 23% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 300 g

In stock from October 16

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Thursday, 22 October

Ireland: Free standard delivery from € 87,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Delicious & species-appropriate recipe
  • Selected ingredients
  • Grain- & gluten-free

Frequently bought together with Lucky Lou Food Code Light Poultry & Lamb, 3 kg

Lucky Lou Lifestage Adult Poultry & Insects, 300 g € 3,79 (€ 12,63 / kg)
Lucky Lou Food Code Light Poultry & Lamb, 3 kg € 37,49 (€ 12,50 / kg)
Total price: € 41,28
Description

This wet food provides your cat with everything they need each day, and is based on their natural diet. Not only is it a high-quality nutritional foundation for a vital life, but it also tastes amazingly delicious. Your cat would ignore any mouse - and every bug too - for this culinary delight.

  • High-quality complete food for adult cats
  • Cat-friendly recipe inspired by nature
  • With poultry (65%), insects and carrots
  • High-quality protein
  • Irresistibly tasty
  • Easy to digest
  • Free from added sugar, GMOs, grain and gluten
  • Cruelty-free production
  • Premium quality from Germany

Feeding recommendation:

  • Feed a daily amount equalling 3 - 5% of your cat's body weight.
  • Ensure your cat always has access to fresh drinking water.
Item no.: LLU-143059
Content: 300 g
EAN: 4262437743059
Manufacturer No.: 143059
Brands: Lucky Lou
Animal Feed Declaration: Complete feed
Product Properties: Non-GMO, Preservative-free, Free from added sugar, Grain-free, Gluten-free
Phase of Life: Adult
Product Lines: Lifestage
Compostion

65 % Poultry (Heart, Muscle meat, Liver, Stomach, Neck, Fat), 26,8 % Poultry and insect broth, 5 % Insects, 2 % Carrots, 1 % Minerals, 0,2 % Borage oil

Components

Analytical constituents

Components per 100 g
Crude protein 10,3 %
Crude fibre 0,7 %
Crude oils and fats 5,2 %
Crude ash 2,6 %
Moisture 80 %
Convertible energy 89,93 kcal

Nutritional and physiological additives

Components per 1 kg
Vitamin D3 (3a671) 200 IU
Zinc as zinc sulfate, monohydrate (3b605) 25 mg
Manganese (3b503) 1,4 mg
Copper (3b405) 1 mg
Iodine (3b202) 0,75 mg
Taurine (3a370) 1.500 mg
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Pets Nature GmbH, Porschestraße 9, 70736, Fellbach, Germany, petsnature@petsnature.de, www.petsnature.de

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Lucky Lou Lifestage Adult Poultry & Insects