WOW Natural Chews Horse Meat, 250 g

Natural single-protein chew

€ 22,49

(€ 89,96 / kg, Price shown includes 13,5% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 250 g

In stock

Delivery by Monday, 05 October if you order by Monday at 23:59.

Ireland: Free standard delivery from € 87,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • For all breeds & sizes
  • Gently dried
  • No added sugar

Frequently bought together with VEGDOG Beevys, 80 g

WOW Natural Chews Horse Meat, 250 g € 22,49 (€ 89,96 / kg)
VEGDOG Beevys, 80 g € 4,89 (€ 61,13 / kg)
Total price: € 27,38
Description

Natural Chews Horse Meat from WOW is gently dried without the use of preservatives and is suitable for all dog breeds and sizes. This natural, single-protein chew is also produced without any added salt or sugar.

Feeding Recommendation:
Feed only under supervision.

Item no.: XEV-DLO-WC00250HO
Content: 250 g
EAN: 9120063684069
Manufacturer No.: WC00250HO
Brands: WOW
Animal Feed Declaration: Supplementary feed
Product Properties: Non-GMO, Free from flavour enhancers, Preservative-free, Free from added salt, Free from added sugar, Grain-free
General Information: Colour may differ from the original image
Compostion

100 % Horse meat

Components

Analytical constituents

Components
Crude protein 80,2 %
Crude fat 8,2 %
Crude ash 3,9 %
Crude oils and fats 0 %
Crude fibre 0,7 %
Moisture content 8,6 %
Legal information
Manufacturer: PetCo GmbH, Hasnerstraße 123, 1160, Wien, Austria, office@petco.group

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for WOW Natural Chews Horse Meat

1 customer review in all languages

5,0 out of 5 stars
5 stars
1 (100%)
4 stars
0 (0%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

1 review

We do not have any reviews in English yet, but we do have 1 review available in another language.